Gábor Dénes és a holográfia

A holográfia feltalálója, Gábor Dénes Nobel-díjas mérnök-fizikus 125 éve született.

A fény hullámtermészetén alapuló háromdimenziós képrögzítési eljárás, a holográfia feltalálója. Korát húsz évvel megelőzve, 1947-ben az elektronmikroszkóp leképezésének javítása vezette el a holográfia feltalálásához, amiért 1971-ben fizikai Nobel-díjat kapott. A díj késedelmének oka, hogy a találmányát látható fényre csak a lézerek megjelenése után lehetett eredményesen alkalmazni.

Gábor Dénes 1900. június 5-én Budapesten született, 1934-ben vándorolt ki Angliába, és 1979. február 9-én Londonban hunyt el. A Royal Society rendes és a Magyar Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja, a Brit Birodalmi Rend lovagja és a National Academy of Sciences külső tagja volt, valamint több egyetemen választották díszdoktorrá az Egyesült Királyságban és az USA-ban.
Idén születésének 125. évfordulóját ünnepeljük. Ez alkalomból jött létre a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával a Novofer Alapítvány és az Agóra Tudományos Élményközpont közös vándorkiállítása, amelyhez szorosan kapcsolódóan Dr. Iszály Zsófia fizikus kidolgozott egy, a Gábor Dénes szellemi örökségét, ezen belül a holográfia megismertetését segítő 45 perces edukációs programot. A multimédiás rendhagyó fizikaórai módszertani és képzési anyagot alább lehet megtekinteni.

A tudományos ismeretterjesztés jegyében megvalósult tárlat egyedi élményt nyújt, hiszen zseblámpával a kézben, több szemszögből megvilágítva, kísérletezve lehet felfedezni a hologramokat.

A kiállítást Székesfehérváron január 14. és február 28. között lehet megtenni az Alba Innovár Kossuth utcai termében előzetes regisztráció alapján.

Bejelentkezés az alábbi elérhetőségeken:

Telefon: 70-1977-598

E-mail: info@albainnovar.hu